Rowerem pod prąd - ale tylko zgodnie z przepisami - Aktualności - KMP Opole

Aktualności

Rowerem pod prąd - ale tylko zgodnie z przepisami

Data publikacji 11.05.2018

Rower to nie tylko rekreacja, ale i pełnoprawny środek transportu. Stąd coraz więcej w miastach ścieżek rowerowych lub wydzielonych pasów ruchu. Należy pamiętać, że tam również obowiązują znaki i przepisy drogowe. Kontrapasem, jezdnią lub ścieżką rowerową – użytkownicy jednośladów muszą jeździć zgodnie z obowiązującymi tam zasadami. Policjanci z Opola sprawdzali, jak rowerzyści radzą sobie w centrum miasta.

4 maja, na ul. Kościuszki w Opolu, funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili akcję, której celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników rowerów. Wybór miejsca nie był przypadkowy, to właśnie tam biegnie tzw. kontrapas, czyli wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla ruchu określonej kategorii pojazdów (m.in. rowerów) w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Organizacja ruchu w tym miejscu jest wyraźnie określona przez znaki drogowe: rowery poruszają się kontrapasem wyłącznie w jednym kierunku. W drugą stronę rowerzyści muszą jechać prawą stroną jezdni.

W ciągu kilkunastu minut policjanci sprawdzili kilkunastu rowerzystów. Większość z nich poruszała się zgodnie z przepisami. Zdarzyły się jednak sytuacje, gdy użytkownicy jednośladów jechali nieprawidłowo, zarówno po kontrapasie, jak i po chodniku. W tej sytuacji policjanci tłumaczyli przepisy i zasady obowiązujące rowerzystów.

To jedna z wielu akcji, jakie w sezonie rowerowym prowadzić będą policjanci Komendy Miejskiej Policji w Opolu na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów.