Upały nie ustępują - zadbajmy więc o innych - Aktualności - KMP Opole

Aktualności

Upały nie ustępują - zadbajmy więc o innych

Data publikacji 02.08.2018

Trwające upały mogą być groźne zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz rozwagę. Nigdy nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie, pamiętajmy też o zapewnieniu czworonogom dostępu do chłodnej wody. Zatroszczmy się też o seniorów, którzy mogą potrzebować naszej pomocy.

Policjanci apelują o to, aby zatroszczyć się o seniorów mieszkających w sąsiedztwie. Wysokie temperatury bowiem, są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Ci podczas upałów powinni ograniczyć wychodzenie z domu i dźwiganie ciężkich zakupów. W ramach pomocy sąsiedzkiej upewnijmy się, że mają dostęp do pitnej wody, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a ich zdrowiu nic nie zagraża.

Wysoka temperatura i brak wyobraźni mogą być przyczyną tragedii. Szczególnie wtedy, gdy w tej aurze pogodowej pozostawia ktoś w zamkniętym samochodzie na przykład dzieci czy zwierzęta. Podczas przegrzania może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci. Pamiętajmy, nigdy nie wolno zostawiać w zamkniętym samochodzie dzieci czy zwierząt, nawet pod pretekstem szybkiego załatwienia sprawy. Temperatura wewnątrz pojazdu w ciągu kilku minut może sięgnąć nawet 50ºC.

Jeśli widzimy uwięzione wewnątrz pojazdu osoby lub zwierzęta, nie pozostawajmy obojętni. Policjanci przypominają, aby natychmiast zawiadomić służby i oczekiwać na miejscu do czasu ich przyjazdu. Natomiast w stanie wyższej konieczności, zawsze możemy wybić szybę – ratujemy tu najwyższe dobro jakim jest życie i zdrowie ludzkie, nie obawiajmy się odpowiedzialności karnej.

Nie zapominajmy o zapewnieniu dostępu do zimnej wody naszym zwierzętom, zarówno tym domowym, jak i hodowlanym. Podczas upałów ważne jest, aby miały zadaszenie które uchroni je przed działaniem promieni słonecznych. Podobnie jak ludzie, zwierzęta też odczuwają pragnienie, a brak dostępu do wody może skutkować odwodnieniem.

Prognozy pogodowe na następne dni zapowiadają kolejną falę upałów, dlatego warto stosować lekkie nakrycie głowy szczególnie u tych najmłodszych. Nie należy przesadzać z opalaniem i stosować kremy z filtrem, które uchronią naszą skórę przed poparzeniami.