Podsumowanie akcji znicz w powiecie opolskim - Aktualności - KMP Opole

Aktualności

Podsumowanie akcji znicz w powiecie opolskim

Data publikacji 04.11.2019

Akcja ZNICZ dobiegła już końca. Podczas tych czterech dni w stolicy województwa i całym powiecie nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Przeprowadzone przez policjantów kontrole pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu dwóch kierujących, którzy prowadzili pojazdy pomimo sądowego zakazu kierowania. Dzięki zaangażowaniu policjantów i dobrej postawie uczestników ruchu drogowego, na naszych drogach było bezpieczniej niż w roku ubiegłym.

Ostatni świąteczny weekend upłynął na drogach naszego miasta bardzo spokojnie. W całym powiecie opolskim w trakcie trwania czterodniowej akcji ZNICZ nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Kierowcy stosowali się do znaków i sygnałów drogowych, a także do poleceń policjantów prowadzących ręczną regulację ruchu w tych miejscach, gdzie to natężenie pojazdów było bardzo duże. Ale brak wypadków drogowych to też efekt ciężkiej pracy policjantów którzy czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących i pieszych którzy odwiedzali nekropolie.

Niestety, ponownie mieliśmy do czynienia ze skrajną nieodpowiedzialnością kierowców wsiadających za kierownicę pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Policjanci z opolskiej ,,drogówki” udaremnili jazdę dwóm takim nieodpowiedzialnym kierującym.

Uczestnicy ruchu drogowego troszczyli się o siebie wzajemnie. Do policjantów trafiały zgłoszenia od kierujących pojazdami, którzy informowali o pieszych poruszających się bez odblasków w miejscach nieoświetlonych. Takie zgłoszenia powodowały szybką reakcję mundurowych którzy mogli przewieść pieszych w bezpieczne miejsca. Być może dzięki reakcji kierujących nie doszło do potrącenia tych osób.

Największe natężenie ruchu odnotowano na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy. Wprowadzone rozwiązanie polegające na wyłączeniu w całości płyty cmentarza z ruchu kołowego sprawdziło się. Dzięki temu piesi mogli bezpiecznie przemieszczać się czy rozbić zakupy na przycmentarnych stoiskach bez obawy, że zostaną potrąceni przez kierujących.

W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, tak by z jednej strony umożliwić wszystkim sprawne dotarcie do cmentarzy, z drugiej zaś przygotować miejsca parkingowe dla odwiedzających groby.

Opolscy policjanci oprócz działań na drogach i licznych kontroli rozdawali też odblaski w rejonie cmentarzy. Przypominali pieszym, że noszenie ich po zmroku poza terenem zabudowanym jest obowiązkowe. Uświadamiali dzieci i dorosłych, że dzięki elementom odbijającym światło jesteśmy widoczni na drodze już z odległości nawet 150 metrów.

Dzięki zaangażowaniu policjantów oraz dobrej postawie wszystkich uczestników ruchu drogowego, na opolskich drogach było bezpieczniej niż w roku ubiegłym.

  • Mundurowi w rejonie cmentarza
  • Policjanci na przejściu dla pieszych w rejonie cmentarza
  • Policjanci kierują ruchem
  • Policjanci na drodze dbają o bezpieczeństwo podróżujących
  • Mundurowi w rejonie cmentarzy
  • Policjanci wręczają odblaski po zmroku